Koolivaheajal toimus 22.-23. oktoobril õppekäik projekti “Märjamaa Muusika- ja Kunstikooli teenuste parendamine” raames. Tutvusime kahel päeval kolleegide tööga Virumaal.
Esimesena külastasime Tapa Muusika- ja Kunstikooli. Kool paikneb vanas väärika ajalooga majas, mida jupphaaval remonditakse ja koolile sobivaks kohendatakse. Värskeimana on uue kuue saanud saal, kuhu mahub kooli väike orkester korraga lavale. Orkestri tund on neil eraldi tunniplaanis kõigile vastavale tasemele jõudnud õpilastele. Teisena pälvis rohkem tähelepanu väike arvutiklass, kus huvilistel on võimalus tegeleda digitaalselt nii muusika kui kunstiga. Kool mõjus väga koduse ja õdusana oma nagisevate treppide ja loomingulise õhkkonnaga. Oli tunda, et töös on esikohal õpilaste rõõm tegevustest.
Toila Muusika- ja Kunstikool paikneb ühe katuse all Toila (seni veel) Gümnaasiumiga. Ühise maja plussidena toodi välja, et õpilased saavad kohe huvikooli tulla, samuti ollakse kursis üldhariduskoolis toimuvaga kuigi sisulist koostööd eriti ei toimu. Pikka aega oli probleemiks lärm ja koridorides jooksime, kuid see lahenes muusika- ja kunstikooli majaosa gümnaasiumist vaheustega eraldamisega. Toila õpilastel on võimalik käsikellade mängu õppida ja virtuaalreaalsuses joonistada. Viimane tegevus on hetkel küll pausil kuna õpetaja on lapsega tööst eemal. Toilas oli ka ootusärevust ja teadmatust tuleviku suhtes, sest ees ootamas on ühinemine Jõhvi vallaga, gümnaasiumi osa sulgemine ning ümberehitused.
Teisel õppekäigupäeval tutvusime Jõhvi huvikoolidega.
Jõhvi Kunstikool on saanud üle kolmekümne aasta nautida endise lasteaia avaraid valgusküllaseid ruume. Ideaalsed tingimused kõikvõimalike ideede teostamiseks väikestest täiskasvanuteni. Kadedaks tegi peaaegu iga klassi juures olev suur laoruum. Tähelepanuväärne on veel suurepärane galerii, kus hetkel oli oma kooli noore õpetaja näitus. Samuti on õpetajatel boonusena võimalus ka oma kunsti kooli ruumides luua. Jõhvi Kunstikoolis on olulisel kohal klassikaline kunstiõpetus, kuid lisaks sellele uuritakse ka AI võimalusi kunsti loomisel.
Jõhvi Muusikakool on viimased ligi kakskümmend aastat saanud tegutseda uue kontserdimaja ühes tiivas. Silma torkas suurepärane pilli- ja tehniliste vahendite park (eriti bändiruumi varustus ja solfi klassis väikesed digiklaverid) . Märkasime ka mitmeid pisidetaile: vahvad mobiilitaskud õpilastele rühmatundide klassides, nimelised ja eriala pillidega kruusid õpetajate toas, Rõhutati, et neile on oluline taseme hoidmine ning seetõttu ei olda ka valdade ühinemisel huvitatud filiaalist.
Panime tähele, et mitmes külastatud koolis püütakse arvestada õpilaste suutlikkusega, edasijõudmisega, hõivatusega ja on loodud just sellest tingituna erinevaid õppevorme. Oli nii õppimiskohti kui äratundmist.